Bugun...
Reklam


ENGELSİZ EVİ’NDE GALOŞ VE BONE ÜRETİYORLAR
Gölbaşı Belediyesi, SODES kapsamında hazırladığı evde yaklaşık 100 engelliye ahşap, seramik boyama, resim ve hediyelik eşya üretiminin yanı sıra galoş ve bone yapımı meslek eğitimi veriliyor.

ENGELSİZ EVİ’NDE GALOŞ VE BONE ÜRETİYORLAR

İlçemizde, “Engellilerin Engelsiz Evi” projesiyle özel araçlarla evlerinden alınan engelliler, meslek sahibi oluyor.Projeyle, engellilerin kendilerine olan güveninin artırılmasının yanında boş zamanlarını değerlendirmeleri de hedefleniyor.Merkezin özel servisiyle evlerinden eğitim gördükleri uygulama merkezine ulaşımı sağlanan engellilere ise meslek sahibi olmanın heyecanını yaşıyor.Belediye Başkanı Yusuf Özdemir, yaptığı açıklamada, engellilerin el becerilerinin geliştirilip aile bütçelerine katkıda bulunmalarını sağlamayı amaçladıklarını söyledi.

 

Engellilerin ilerleyen dönemde aile bütçelerine ciddi katkı yapacağına inandığını dile getiren Özdemir, “Bu işi 2-3 yıl sürdürüp kapatmak gibi düşüncemiz yok, inşallah sonuna kadar götüreceğiz. Engellilerimiz burada sadece bir beceri edinmiyor, aynı zamanda hayata tutunmayı da öğreniyor” dedi.Proje kapsamında ilçe genelinde 250 engelli tespit ettiklerini aktaran Özdemir, bunlardan 100’ünün kursa gelmelerinin sağlandığına işaret etti.Özdemir, merkezde üretilen ürünlerin ekonomik dönüşümüne yönelik hazırlık yaptıklarını aktardı.Ürünlerin satışı için ilçe merkezine stant açmayı planladıklarını vurgulayan Özdemir, “Elde edilecek gelirin bir kısmı malzeme alımında kalanı ise kursiyerlere dağıtılacak” ifadelerini kullandı.

 

Usta Öğretici Suzan Salık da öğrencilerin kısa sürede büyük aşama katettiğini dile getirdi.Engellilerden Emin Yalçınkaya ise kurs sayesinde meslek sahibi olmanın sevincini yaşadığını ifade etti.Projenin kendileri için “umut kapısı” olduğunun altını çizen Yalçınkaya, “İnşallah bir süre sonra emeğimizin karşılığını almaya başlayacağız. Ürettiklerimizle aile bütçemize katkı sağlayacağız. Daha önce evde otururken şimdi üretmeye başladık” şeklinde konuştu.Mustafa İşlekçerçi de ileride kendi iş yerini kurmak istediğini kaydetti
Kaynak: AKBABAHABER AJANSI

Editör: SERCAN SAKARYORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZ3 + 1 =

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI