Bugun...


Ecdad Yadigarı Vakıf Eserlerine Sahip çıkıyoruz
Adıyaman Eskisaray,Ulucami ve Kahta Ebu Sadık camilerinin restorasyonlarına başlanıyor.

Ecdad Yadigarı Vakıf Eserlerine Sahip çıkıyoruz

Vakıf eserlerinin medeniyetimizin aynası olduğunu belirten AK Parti Adıyaman Milletvekili Dr.M.Murtaza Yetiş, vakıf eserlerine sadece ülke içinde değil özellikle TİKA üzerinden  yurt dışındaki ecdad yadigarı vakıf eserlerine de sahip çıkıldığını belirtti.

Adıyaman’da vakıf eserlerinin çokluğuna dikkat çeken Yetiş, “bu eserlerin orijinal halleri ile kullanılabilmesi için Vakıflar Genel Müdürlüğü nezdinde başlattığımız girişimlerin karşılığını alıyoruz. Daha önce birçok eserin restorasyonu gerçekleştirilmişti. Şimdi de Eskisaray Cami, Ulucami ve Kahta Ebu sadık camisinin restorasyon yapım ihalesi tamamlandı. En  kısa zamanda bu eserlerimizin restorasyonlarına başlanacak. Ayrıca Çarşı cami, Musalla Cami ve İzollu Baba Türbesi için de restorasyon projeleri hazırlanıyor. Projeler tamamlandıktan hemen sonra yapım ihalesine çıkılacak. Bu eserlerin yenilenmesi ile Adıyaman yeni bir çehreye kavuşacak” dedi.

Yetiş, yılllarca kaderine terkedilen birçok özellikli eserin AK Parti’nin ortaya koyduğu irade ile ayağa kaldırıldığını ifade ettiği konuşmasında, çocuklarımızda kültür ve tarih bilincinin bu eserlerin içine girilerek, buradaki havanın teneffüs edilmesi ile sağlanabileceğini savundu. Kültür ve tarih bilinci gelişmiş ,kökleri mazide olan ati olabilmek her şekilde ecdad yadigarına sahip çıkmakla mümkündür diyen Yetiş, “Adıyaman’da bu anlamda ne kadar eser varsa ayağa kaldırmak için projelendirmeye devam edeceğiz” dedi.

   HABER:SERCAN SAKAR


YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZ8 + 6 =

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI